Płaskostopie charakteryzuje się bardzo niskimi lub obniżającymi się łukami, ale bez nawrócenia stopy ( czyli takiego ustawienia, przy którym ciężar ciała pada na wewnętrzne części stopy ). Jest to częsta wada, którą obserwuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Płaskostopie nie powoduje bólów i nie przysparza większych kłopotów dzieciom. Dolegliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, w związku z większym obciążeniem stóp lub po przekroczeniu 30-35 lat, kiedy mięśnie stają się słabsze.



Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne to zniekształcenie polegające na obniżeniu sklepienia podłużnego stopy występującego po stronie wewnętrznej. Najczęstsze przyczyny powstawania płaskostopia podłużnego to: obniżone napięcie mięśniowe, nieprawidłowy rozkład obciążenia na stopę, rozciągnięcie mięśni strony podeszwowej stopy, nadwaga i noszenie niewłaściwego obuwia, nieprawidłowy chód, bieg, częste skoki na twardym podłożu, długotrwałe siedzenie ze zwisającymi nogami (najczęściej dotyczy dzieci). Płaskostopie obniża sprawność nóg, powoduje ich szybkie męczenie, a z czasem doprowadza do bolesnych zniekształceń. Następstwa tej wady mają wpływa kolana, biodra a także kręgosłup. Objawia się najczęściej bolesnością okolicy śródstopia, niekiedy obejmujących całą stopę oraz łydkę. W niektórych przypadkach może doprowadzić do poważniejszych zmian, takich jak przewlekłe stany zapalne więzadeł i stawów.



Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne powstaje na skutek opadania drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia, które tworzą tuk poprzeczny. Sklepienie to ma za zadanie amortyzację podczas chodzenia i biegania. Z czasem więzadła utrzymujące sklepienie naciągają się, a główki kości śródstopia opadają i opierają się o podłoże tworząc płaskostopie poprzeczne. Jest to proces postępujący, deformujący stopę i powiększający haluks. Najczęściej dotyczy osoby z nadwagą i kobiety noszące obuwie na obcasie. Głównymi objawami tego schorzenia są: bolesności pod poduszkami palców odczuwane po dłuższym chodzeniu, modzele i odciski w okolicy podeszwowej, dolegliwości bólowe pod głowami kości śródstopia.

Płaskostopie poprzeczne



Przyczyn więc powstawania płaskostopia jest wiele. Czasem można określić przyczynę, którą może być powiększenie ciężaru ciała, otyłość lub ciąża, stałe noszenie ciężarów. najczęściej jednak wada jest następstwem noszenia niestosownego obuwia ( złe buty, prowadzące do płaskostopia z powodu istnienia wkładki i jednoczesnego braku sztywnej zakładki - zakładka usztywnia obuwie w miejscu pięty -, wadliwie skonstruowanej podeszwie, buty na wąskim, wysokim obcasie, co powoduje tzw. zbijanie palców ), prowadzenia siedzącego trybu życia, oraz nawykowego złego ustawienia stopy w czasie chodu lub stania. Dlatego wady płaskostopia pojawiają się częściej u osób stojących podczas pracy.

Warto więc zwrócić szczególną uwagę na wkładki do butów jakie posiadają Państwa buty. Prosimy pamiętać, że wkładka jest elementem wymiennym i warto ją wymienić na taką by Państwa stopy na tym nie ucierpiały. W naszej ofercie znajdą Państwo szereg wysokiej jakości wkładek do butów na płaskostopie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy tego artykułu w tym momencie. Bądź pierwsza(-y). Napisz komentarz do artykułu.

Nowy komentarz