Paluch koślawy (haluks)

Haluksy, paluch koślawy

Paluch koślawy potocznie zwany haluksem jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Początkowo deformacja jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, okresowym obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Poza stanem zapalnym dochodzi do poszerzenia przodostopia i często do pojawiania się dodatkowych zmian w obrębie stopy takich jak: palce młotkowate, szponiaste, dolegliwości po stronie podeszwowej stóp (metatarsalgia). Wraz ze wzrostem stopnia deformacji i czasu trwania dochodzi do rozwoju różnego stopnia zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Może to prowadzić do zmiany sposobu chodzenia i występowania dolegliwości bólowych w stawach kolanowych i odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W deformacjach średniego i dużego stopnia pacjenci mają problem z doborem obuwia.

Haluksy to zniekształcenie stóp tak częste u kobiet, że stanowi pewnego rodzaju problem społeczny. Jakkolwiek zniekształcenie to pojawia się dosyć wcześnie (15 - 25 lat), może ono nie powodować dolegliwości do wieku średniego czy starości.

Pojawienie się koślawości paluchów przypisuje się najczęściej płaskostopiu, gdyż równocześnie z zapadaniem się sklepienia stopy dochodzi do przeciążania palucha szczególnie w czasie chodu. Zniekształcenie to pogłębia się przez chodzenie w źle wykonanym obuwiu. Może ono być zbyt szpiczaste, ciasne lub zbyt krótkie, przez co może spychać paluch w ustawienie koślawe. Również wysoki obcas powoduje, że ciężar ciała pada na staw śródstopno-paliczkowy palucha pogłębiając istniejące zniekształcenie. Prawdopodobnie, oprócz niekorzystnego działania wielu typów obuwia, pewną rolę odgrywa słabsza konstrukcja stawowo-więzadłowa stopy kobiecej.

Przy bardzo zaawansowanym zniekształceniu paluch zachodzi od góry lub od dołu na palec drugi. W związku z koślawością palucha główka i kości śródstopia zaczyna¬ją wystawać w bok i tworzą tzw. „powiększony staw”. W miejscu tym, narażonym na stały ucisk przez obuwie, wytwarza się kaletka maziowa, w której często zachodzą zmiany zapalne, objawiające się silnymi bólami. Na skórze w tej okolicy formuje się często bolesny odcisk. Przyczyną tych dolegliwości mogą być niekiedy zmiany zniekształcające w samym stawie. W celu odciążenia bolesnego stawu chory ma skłonność do nadmiernego obciążenia zewnętrznej krawędzi stopy.

Leczenie polega przede wszystkim na noszeniu prawidłowego, o odpowiednim wymiarze obuwia. Brzeg przyśrodkowy buta powinien być prosty, a nie zakrzywiony, obcas zaś niezbyt wysoki. Aby wyeliminować ucisk na torebkę maziową, zmienioną przez stan zapalny, stosuje się różnego rodzaju ochrony (kółka, poduszeczki itp.). W przypadku stopy słabej czy płaskiej trzeba niekiedy zaopatrzyć chorego we wkładki lub obuwie ortopedyczne. Zadaniem wkładki ortopedycznej jest głównie odciążenie sklepienia poprzecznego stopy. W przypadku dolegliwości ze strony kaletki maziowej (stany zapalne) zaleca się zakładanie na paluch specjalnego ochraniacza z gumy lub filcu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy tego artykułu w tym momencie. Bądź pierwsza(-y). Napisz komentarz do artykułu.

Nowy komentarz